Analizy

Skąd pochodzą roboty i gdzie można je kupić w Polsce: dane o pochodzeniu i dostępności

Skąd pochodzą roboty z katalogu: Chiny 33,0%, Europa 24,8%, USA 17,2% z 303 modeli. Kto ma polskiego sprzedawcę i ile jest w sprzedaży.

Najważniejsze wnioski

  • Z 303 modeli w katalogu 100 (33,0%) pochodzi od 44 producentów z Chin, 75 (24,8%) z Europy bez Polski, 52 (17,2%) z USA; Polska ma tylko 4 modele, więc udziału nie oceniamy.
  • Polskiego sprzedawcę ma 81 z 303 modeli (26,7%), od 17 z 161 producentów; wśród 215 sprawdzonych modeli jest to 37,7%, a 88 nie zbadano.
  • Kraj producenta niewiele zmienia: Chiny 29,0%, Europa bez Polski 33,3%, pozostałe kraje 36,1% — ale USA 0 z 52 modeli.
  • Ważniejsza jest kategoria: coboty 59,7% (43 z 72), roboty humanoidalne 6,9% (7 z 101, wszystkie to Unitree).
  • W sprzedaży jest 86,0% chińskich modeli, ale 57,7% amerykańskich; z 18 amerykańskich humanoidów w sprzedaży są 2.

W skrócie

  • Próban = 303
  • Stan danych2 października 2026
  • Tabele9 · wykresy: 4
  • Liczba źródeł14
W tym artykule
  1. Co mówi katalog o pochodzeniu robotów
  2. Kto ma polskiego sprzedawcę
  3. Kategoria waży więcej niż kraj
  4. Status: kupić, zamówić czy czekać
  5. Co z tego wynika dla kupującego w Polsce
  6. Czego te dane nie mówią
  7. Wykresy
  8. Tabele z danymi
  9. Metodologia
  10. Ograniczenia danych
  11. Najczęściej zadawane pytania
  12. Źródła
  13. Jak cytować
  14. Pobierz dane (CSV)

Co mówi katalog o pochodzeniu robotów

Robolupa opisuje dziś 303 modeli robotów od 161 producentów (stan na 2 października 2026; pominięto 11 modeli, które nie mają jeszcze własnej strony, oraz 10 powtórzeń tych samych robotów). Najwięcej pochodzi z Chin: 100 modeli od 44 producentów, czyli 33,0% katalogu. Europa bez Polski wnosi 75 modeli (24,8%), pozostałe kraje 72 — w tym Japonia (26), Korea Południowa (21) i Tajwan (8) — a USA 52 (17,2%). Polskich producentów z modelem w katalogu jest troje, razem 4 modele. Przy tak małej próbie nie wyciągamy żadnych wniosków o „udziale Polski”; w naszej tabeli producentów figuruje 39 podmiotów z kraju, ale większość z nich to firmy bez własnego robota w katalogu, zob. „Polskie firmy robotyczne”.

Jedno zastrzeżenie przy liczeniu: „model” bywa tu wariantem. Unitree wpisuje osobno R1 w wersji podstawowej, Air i EDU, więc producenci z szeroką rodziną wersji zyskują na liczbie pozycji. Chiny mają średnio 2,3 modelu na producenta, USA 1,3. Liczba producentów jest więc uczciwszą miarą szerokości oferty: Chiny 27,3% producentów, USA 24,8%, Europa bez Polski 21,1%, pozostałe kraje 24,8%.

Kto ma polskiego sprzedawcę

Polskiego sprzedawcę, dystrybutora lub przedstawicielstwo ma 81 z 303 modeli (26,7%), a stoi za nimi tylko 17 z 161 producentów. Dostępność sprawdziliśmy dla 215 modeli; wśród nich odsetek wynosi 37,7%. Pozostałe 88 modeli nie zostało jeszcze zbadanych, więc prawdziwy udział mieści się między 26,7% a 56,4%.

Podział według kraju producenta zaskakuje tym, jak mało dzieli trzy duże grupy:

  • Chiny: 29 z 100 modeli (29,0%),
  • Europa bez Polski: 25 z 75 (33,3%),
  • pozostałe kraje: 26 z 72 (36,1%).

Różnice mieszczą się w niepewności, jaką wprowadzają niezbadane modele (w Europie 26 z 75). Wyjątkiem są USA. Żaden z 52 amerykańskich modeli nie ma w naszych danych polskiego sprzedawcy. Dla 36 z nich dostępność była sprawdzana, a 16 nie badano; żaden model nie jest w bazie oznaczony jako dostępny bez wskazanego sprzedawcy. Nawet gdyby wszystkie niezbadane okazały się dostępne, górna granica to 30,8%. Wśród amerykańskich modeli w sprzedaży (30) są między innymi Spot Boston Dynamics Spot i Digit Agility Digit. Dlaczego sprzedawcy brakuje, dane nie rozstrzygają. Przy Spocie opisujemy to osobno, bo stałego kanału sprzedaży w Polsce nie znaleźliśmy „Boston Dynamics Spot”.

Kategoria waży więcej niż kraj

Skoro kraj tłumaczy tak mało, co tłumaczy dostępność? Najlepiej kategoria, a za nią konkretny producent. Coboty mają polskiego sprzedawcę w 43 z 72 przypadków (59,7%), roboty humanoidalne w 7 z 101 (6,9%). Czworonogi plasują się wysoko: 9 z 13 (69,2%).

Wewnątrz kategorii kraj bywa jednak rozstrzygający. Chińskie coboty mają sprzedawcę w 1 z 12 przypadków, a coboty z reszty świata w 42 z 60 (70,0%). Za tym stoi sieć lokalnych oddziałów, dystrybutorów i integratorów, którą mają KUKA KUKA, Universal Robots Universal Robots, Doosan Doosan Robotics, Fanuc FANUC czy Yaskawa Yaskawa Electric. Odwrotnie jest w robotach usługowych. Chińskie mają sprzedawcę w 9 z 12 przypadków, głównie za sprawą Pudu Pudu Robotics, a wśród 26 usługowych modeli z innych krajów nie ma ani jednego (przy 14 sprawdzonych). U humanoidów obraz jest jeszcze węższy: z 53 chińskich modeli polskiego sprzedawcę ma 7, i wszystkie to Unitree Unitree Robotics, jeden z 29 chińskich producentów humanoidów, por. „Chińskie roboty humanoidalne”.

To pokazuje, jak skupiona jest dostępność. Cztery marki (Unitree, KUKA, Doosan, Universal Robots) odpowiadają za 41 z 81 modeli z polskim sprzedawcą (50,6%), siedem za 59 (72,8%).

Status: kupić, zamówić czy czekać

Pochodzenie widać także w statusie modeli. W sprzedaży jest 86,0% chińskich modeli (86 z 100), 77,3% europejskich, 72,2% z pozostałych krajów i 57,7% amerykańskich (30 z 52). Amerykańska oferta zawiera 16 prototypów, pilotaży i koncepcji (30,8%) oraz 5 modeli wycofanych; w chińskiej tych pierwszych jest 10 (10,0%).

Najostrzej widać to u humanoidów. Z 53 chińskich robotów humanoidalnych 40 jest w sprzedaży. Z 18 amerykańskich — tylko 2, a 13 to prototypy, pilotaże lub koncepcje. W Europie 4 z 14 humanoidów jest w sprzedaży, kolejne 3 w przedsprzedaży; w pozostałych krajach 2 z 14. Zestawienie cen i dostępności całej kategorii znajdziesz w tekście „Ile kosztuje robot humanoidalny w 2026 roku”, a podział katalogu w robotach humanoidalnych.

Co z tego wynika dla kupującego w Polsce

Kraj producenta jest słabym filtrem. Zamiast pytać, czy robot jest europejski, sprawdź, czy dany model ma w Polsce wskazanego partnera. W naszych danych wygląda to różnie w zależności od typu produktu. Roboty konsumenckie i edukacyjne kupuje się w sklepach internetowych (w danych są m.in. x-kom, Botland, Delta Robots, Komputronik), a przemysłowe coboty u dystrybutorów i integratorów, takich jak Elmark, Zapamet czy TFM Robotics; praktyczny przewodnik jest w „Jak kupić cobota krok po kroku”.

Gdy polskiego sprzedawcy nie ma, trzeba doliczyć import, cło, VAT i organizację serwisu, a zwykle również dłuższy proces ofertowy. To koszty, które nie wchodzą do ceny katalogowej; rachunek pokazuje „TCO robota humanoidalnego”. Przy humanoidach spoza Unitree w naszych danych polskiego sprzedawcy po prostu nie ma.

Dla ostrożności o cenach: jednodniowy odczyt radaru cen z 28 września 2026 obejmuje tylko 16 modeli, z czego 15 chińskich, więc nie pozwala porównywać krajów. Wśród chińskich 11 z 15 miało w tym dniu co najmniej jedną ofertę oznaczoną jako dostępna.

Czego te dane nie mówią

Nie mówią nic o wolumenie sprzedaży: liczymy modele, nie sztuki. Nie obejmują całego rynku, bo katalog jest wyborem redakcji. Nie rozstrzygają, czy brak polskiego sprzedawcy oznacza niedostępność, skoro część producentów sprzedaje bezpośrednio. Ograniczenia opisujemy szczegółowo w sekcji o metodzie.

Wykresy

Modele w katalogu według kategorii i regionu producentaJednostka: modele
  • Chiny
  • USA
  • Europa (bez Polski)
  • Polska
  • Pozostałe kraje
Modele w katalogu według kategorii i regionu producentaWykres słupkowy poziomy grupowany: 9 kategorii, 5 serii danych, jednostka: modele. Pełne dane w tabeli pod wykresem.0204060Roboty humanoidalne531814214Coboty12127032Roboty mobilne (AMR)351503Roboty usługowe1278011Roboty czworonożne92110Roboty domowe54004Roboty edukacyjne45303Egzoszkielety05301Roboty specjalistyczne25414
Tabela danych do wykresu
Jednostka: modele
KategoriaChinyUSAEuropa (bez Polski)PolskaPozostałe kraje
Roboty humanoidalne531814214
Coboty12127032
Roboty mobilne (AMR)351503
Roboty usługowe1278011
Roboty czworonożne92110
Roboty domowe54004
Roboty edukacyjne45303
Egzoszkielety05301
Roboty specjalistyczne25414
Status modeli według regionu producentaJednostka: modele
  • W sprzedaży
  • Przedsprzedaż
  • Prototyp, pilotaż, koncepcja
  • Wycofane
Status modeli według regionu producentaWykres słupkowy poziomy grupowany: 4 kategorii, 4 serii danych, jednostka: modele. Pełne dane w tabeli pod wykresem.0255075100Chiny863101USA301165Europa (bez Polski)583122Pozostałe kraje520191

Polska (n=4) pominięta.

Tabela danych do wykresu
Jednostka: modele
KategoriaW sprzedażyPrzedsprzedażPrototyp, pilotaż, koncepcjaWycofane
Chiny863101
USA301165
Europa (bez Polski)583122
Pozostałe kraje520191
Udział modeli z polskim sprzedawcą według regionu (dolna i górna granica)Jednostka: %
  • Dolna granica (tylko potwierdzeni sprzedawcy)
  • Górna granica (z niesprawdzonymi)
Udział modeli z polskim sprzedawcą według regionu (dolna i górna granica)Wykres słupkowy poziomy grupowany: 4 kategorii, 2 serii danych, jednostka: %. Pełne dane w tabeli pod wykresem.020406080Chiny2958USA030,8Europa (bez Polski)33,368Pozostałe kraje36,161,1
Tabela danych do wykresu
Jednostka: %
KategoriaDolna granica (tylko potwierdzeni sprzedawcy)Górna granica (z niesprawdzonymi)
Chiny2958
USA030,8
Europa (bez Polski)33,368
Pozostałe kraje36,161,1
Udział modeli z polskim sprzedawcą według kategoriiJednostka: %
Udział modeli z polskim sprzedawcą według kategoriiWykres słupkowy poziomy: 9 kategorii, 1 seria danych, jednostka: %. Największa wartość: Roboty czworonożne (69,2), najmniejsza: Egzoszkielety (0). Pełne dane w tabeli pod wykresem.020406080Roboty humanoidalne6,9Coboty59,7Roboty mobilne (AMR)26,9Roboty usługowe23,7Roboty czworonożne69,2Roboty domowe7,7Roboty edukacyjne33,3Egzoszkielety0Roboty specjalistyczne0
Tabela danych do wykresu
Jednostka: %
KategoriaWszystkie regiony
Roboty humanoidalne6,9
Coboty59,7
Roboty mobilne (AMR)26,9
Roboty usługowe23,7
Roboty czworonożne69,2
Roboty domowe7,7
Roboty edukacyjne33,3
Egzoszkielety0
Roboty specjalistyczne0

Tabele z danymi

Modele i producenci według regionu pochodzenia

Region „Polska”: n<5 — udziałów nie interpretujemy.

Modele i producenci według regionu pochodzenia
RegionModeleUdział modeli (%)Producenci z modelem w kataloguUdział producentów (%)Modele z polskim sprzedawcąUdział modeli z polskim sprzedawcąProducenci z ≥1 takim modelem
Chiny10033,04427,32929/100 (29%)7
USA5217,24024,800/52 (0%)0
Europa (bez Polski)7524,83421,12525/75 (33%)5
Polska41,331,91n=41
Pozostałe kraje7223,84024,82626/72 (36%)4
Razem303100,0161100,08181/303 (27%)17

Modele i producenci według kraju siedziby producenta

Pokaż tabelę (22 wierszy)
Modele i producenci według kraju siedziby producenta
KrajModeleProducenci z modelem w kataloguProducenci w bazie (łącznie)Modele z polskim sprzedawcą
Chiny100445629
USA5240590
Niemcy26101510
Japonia26172510
Korea Południowa218910
Dania165710
Francja9691
Szwajcaria8570
Tajwan8126
Kanada7560
Hiszpania5110
Austria4114
Polska43391
Wielka Brytania3340
Izrael3330
Indie3340
Włochy2120
Singapur2110
Estonia1110
Hongkong1110
Korea Południowa / USA1110
Norwegia1120

Modele według regionu i kategorii: status i dostępność u polskich sprzedawców

Pokaż tabelę (36 wierszy)
Modele według regionu i kategorii: status i dostępność u polskich sprzedawców
RegionKategoriaModeleProducenciW sprzedażyPrzedsprzedażPrototyp / pilotaż / koncepcjaWycofaneZ polskim sprzedawcąSprawdzone, bez sprzedawcyNie sprawdzoneOznaczone jako dostępne, bez nazwy sprzedawcy
ChinyRoboty humanoidalne532940391733130
ChinyCoboty1261200010110
ChinyRoboty mobilne (AMR)3230000021
ChinyRoboty usługowe125110109210
ChinyRoboty czworonożne9390008100
ChinyRoboty domowe5450001400
ChinyRoboty edukacyjne4240003010
ChinyRoboty specjalistyczne2220000200
USARoboty humanoidalne18112013301800
USACoboty1110000010
USARoboty mobilne (AMR)5540100230
USARoboty usługowe7770000610
USARoboty czworonożne2220000200
USARoboty domowe4421100310
USARoboty edukacyjne5530110230
USAEgzoszkielety5340010140
USARoboty specjalistyczne5550000230
Europa (bez Polski)Roboty humanoidalne1411437001310
Europa (bez Polski)Coboty27827000161100
Europa (bez Polski)Roboty mobilne (AMR)156120307350
Europa (bez Polski)Roboty usługowe8670010440
Europa (bez Polski)Roboty czworonożne1110000100
Europa (bez Polski)Roboty edukacyjne3310112100
Europa (bez Polski)Egzoszkielety3230000030
Europa (bez Polski)Roboty specjalistyczne4430100130
PolskaRoboty humanoidalne2100200200
PolskaRoboty czworonożne1100011000
PolskaRoboty specjalistyczne1110000001
Pozostałe krajeRoboty humanoidalne14132012001400
Pozostałe krajeCoboty3273101026150
Pozostałe krajeRoboty mobilne (AMR)3230000030
Pozostałe krajeRoboty usługowe11980210470
Pozostałe krajeRoboty domowe4310300400
Pozostałe krajeRoboty edukacyjne3330000120
Pozostałe krajeEgzoszkielety1110000100
Pozostałe krajeRoboty specjalistyczne4430100310

Modele z polskim sprzedawcą według kategorii i regionu (n<5: tylko liczba modeli)

Modele z polskim sprzedawcą według kategorii i regionu (n<5: tylko liczba modeli)
KategoriaChinyUSAEuropa (bez Polski)Pozostałe krajeRazem (z Polską)
Roboty humanoidalne7/53 (13%)0/18 (0%)0/14 (0%)0/14 (0%)7/101 (7%)
Coboty1/12 (8%)n=116/27 (59%)26/32 (81%)43/72 (60%)
Roboty mobilne (AMR)n=30/5 (0%)7/15 (47%)n=37/26 (27%)
Roboty usługowe9/12 (75%)0/7 (0%)0/8 (0%)0/11 (0%)9/38 (24%)
Roboty czworonożne8/9 (89%)n=2n=1–9/13 (69%)
Roboty domowe1/5 (20%)n=4–n=41/13 (8%)
Roboty edukacyjnen=40/5 (0%)n=3n=35/15 (33%)
Egzoszkielety–0/5 (0%)n=3n=10/9 (0%)
Roboty specjalistycznen=20/5 (0%)n=4n=40/16 (0%)

Status modeli według regionu pochodzenia

Status modeli według regionu pochodzenia
RegionModeleW sprzedażyUdział w sprzedażyPrzedsprzedażPrototypPilotażKoncepcjaWycofane
Chiny1008686/100 (86%)36401
USA523030/52 (58%)18715
Europa (bez Polski)755858/75 (77%)38402
Polska41n=402001
Pozostałe kraje725252/72 (72%)011531
Razem303227227/303 (75%)73520410

Jak pewny jest udział modeli z polskim sprzedawcą: dolna i górna granica

Jak pewny jest udział modeli z polskim sprzedawcą: dolna i górna granica
RegionModeleZe sprzedawcąSprawdzone, bez sprzedawcyNie sprawdzoneOznaczone jako dostępne, bez nazwyDolna granica (%)Górna granica (%)
Chiny100294228129,058,0
USA520361600,030,8
Europa (bez Polski)75252426033,368,0
Polska41201––
Pozostałe kraje72262818036,161,1

Producenci, których modele mają polskiego sprzedawcę (liczba modeli)

Pokaż tabelę (17 wierszy)
Producenci, których modele mają polskiego sprzedawcę (liczba modeli)
ProducentKrajModele z polskim sprzedawcą
Unitree RoboticsChiny12
Doosan Robotics Inc.Korea Południowa10
KUKANiemcy10
Universal Robots A/SDania9
FANUC CorporationJaponia6
Pudu RoboticsChiny6
Techman Robot Inc.Tajwan6
AGILOX Automation GmbHAustria4
Yaskawa Electric CorporationJaponia4
DEEP RoboticsChiny3
DobotChiny3
Keenon RoboticsChiny3
Aldebaran / SoftBank Robotics / United Robotics GroupFrancja1
LEGO EducationDania1
KEYi TechnologyChiny1
MAB Robotics Sp. z o.o.Polska1
Elephant RoboticsChiny1

Radar cen 28.09.2026: pokrycie i dostępność ofert według regionu

Radar cen 28.09.2026: pokrycie i dostępność ofert według regionu
RegionModele w kataloguModele w odczycieModele z ≥1 ofertą dostępnąZapisy ofertw tym oznaczone jako dostępne
Chiny10015112513
USA520000
Europa (bez Polski)751111
Polska40000
Pozostałe kraje720000

Ceny katalogowe w PLN (tylko grupy z ≥5 cenami; przeliczone po kursach z bazy)

Ceny katalogowe w PLN (tylko grupy z ≥5 cenami; przeliczone po kursach z bazy)
KategoriaRegionModele z cenąModele w grupieMediana (PLN)Minimum (PLN)Maksimum (PLN)
Roboty humanoidalneChiny2553147 2965 434476 773
Roboty humanoidalneEuropa (bez Polski)514271 33477 5241 094 250
CobotyEuropa (bez Polski)1127127 61122 676172 892
Roboty usługoweChiny91254 90027 133207 764
Roboty usługowePozostałe kraje81183 14417 439193 810

Metodologia

Podstawą jest baza Robolupa (stan na 2 października 2026) oraz jednodniowy odczyt „radaru cen” (oferty polskich sprzedawców) z 28 września 2026. Analizujemy 303 modeli, które mają własną stronę w katalogu; pominięto 11 modeli bez własnej strony i 10 powtórzeń tych samych robotów (łącznie 21 z 324 wpisów w bazie). Kraj pochodzenia to kraj siedziby producenta zapisany w bazie, a nie miejsce produkcji. Regiony: Chiny; USA; Europa bez Polski (Niemcy, Francja, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Norwegia, Włochy, Liechtenstein, Irlandia, Hiszpania, Estonia, Białoruś, Austria); Polska; pozostałe kraje (Japonia, Korea Południowa, Tajwan, Kanada, Izrael, Indie, Singapur, Hongkong oraz jeden wpis Korea Południowa / USA). Kategorie to dziewięć kategorii serwisu; roboty medyczne, rolnicze, ramiona przemysłowe i pozostałe zebrano jako „roboty specjalistyczne”. „Polski sprzedawca” oznacza, że przy modelu wpisano co najmniej jednego sprzedawcę, dystrybutora lub polskie przedstawicielstwo producenta. „Sprawdzone, bez sprzedawcy” to modele, dla których badanie nie wskazało polskiego sprzedawcy; „nie sprawdzone” to modele bez żadnego ustalenia. Dolna granica udziału liczy tylko potwierdzonych sprzedawców, górna dolicza modele niesprawdzone i oznaczone jako dostępne bez nazwy (2). Udziały podajemy tylko dla grup liczących co najmniej 5 modeli; mniejsze opisujemy samą liczbą (n=…). Status (w sprzedaży, przedsprzedaż, prototyp, pilotaż, koncepcja, wycofany) pochodzi z informacji producentów zebranych w bazie. Ceny w złotych są w większości przeliczone z dolarów (kurs 3,8762) lub euro (kurs 4,3770) po średnich kursach NBP z 1 października 2026. Wszystkie sumy można odtworzyć z tabeli surowych danych (region × kategoria).

Ograniczenia danych

  • Mała próba: 303 modeli i 161 producentów. Po podziale na region i kategorię większość komórek ma mniej niż 5 modeli i nie jest interpretowana. Polska (4 modele, 3 producenci) nie pozwala na żadne stwierdzenie o udziale.
  • Katalog jest wyborem redakcji, nie spisem rynku. Liczymy modele (często warianty tego samego robota), nie sprzedane sztuki, więc producenci z wieloma wersjami wypadają w liczbach korzystniej.
  • Dostępność u polskich sprzedawców jest zbadana dla 215 z 303 modeli; 88 nie zbadano. Brak wpisu o sprzedawcy nie dowodzi, że robota nie da się kupić: część producentów sprzedaje bezpośrednio lub przez przedstawicielstwa, których nie znaleźliśmy.
  • Wpis „oznaczone jako dostępne, bez nazwy” dotyczy 2 modeli; liczymy je poza udziałem z potwierdzonym sprzedawcą.
  • Kraj oznacza siedzibę producenta, nie miejsce produkcji ani pochodzenie podzespołów. Granice regionów są nasze (np. Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia i Białoruś trafiły do Europy bez Polski).
  • Ceny: złotowe wartości są w większości przeliczeniami z USD i EUR po jednym kursie NBP z 1.10.2026 (3,8762 zł/USD i 4,3770 zł/EUR), bez rozróżnienia netto i brutto. Porównania cen między regionami ograniczono do grup z co najmniej pięcioma cenami, więc obejmują tylko kilka komórek i mieszają modele o różnej klasie.
  • Odczyt radaru cen z 28 września 2026 dotyczy jednego dnia i 16 modeli (15 chińskich, głównie Unitree); dla USA, Polski i pozostałych krajów brakuje danych, więc nie porównujemy regionów pod względem cen ofertowych.
  • Brakuje danych o czasie dostawy, gwarancji i serwisie w Polsce, o wolumenach sprzedaży i o ofertach bezpośrednich producentów.

Najczęściej zadawane pytania

Skąd pochodzi najwięcej robotów w katalogu Robolupa?

Z Chin: 100 z 303 modeli (33,0%), od 44 producentów. Europa bez Polski ma 75 modeli (24,8%), USA 52 (17,2%). Liczba modeli zawyża jednak znaczenie producentów z wieloma wariantami, dlatego podajemy też liczbę producentów.

Czy robota z Europy łatwiej kupić w Polsce niż z Chin?

W naszych danych nie. Polskiego sprzedawcę ma 33,3% europejskich modeli i 29,0% chińskich, a różnicę przykrywa niepewność niezbadanych modeli. O dostępności decyduje raczej kategoria i marka: coboty mają sprzedawcę w 59,7% przypadków, humanoidy w 6,9%.

Czy roboty z USA można kupić od polskiego sprzedawcy?

W katalogu żaden z 52 amerykańskich modeli nie ma polskiego sprzedawcy; dla 36 z nich dostępność sprawdzano, 16 nie zbadano. Kto chce taki robot kupić, musi najpierw ustalić ścieżkę zakupu u producenta lub jego europejskiego partnera; import i serwis zwykle wchodzą wtedy do rachunku kupującego.

Ile robotów humanoidalnych ma polskiego sprzedawcę?

7 z 101 (6,9%), i wszystkie to modele Unitree. Pozostali producenci humanoidów (64) nie mają w danych polskiego sprzedawcy.

Źródła

  1. unitree.com
  2. botland.com.pl/humanoidy/27433-robot-humanoidalny-unitree-g1basic-59070855256…
  3. drony.net/robot-humanoidalny-unitree-r1.html
  4. shop.deltarobots.com/products/unitree-g1
  5. komputronik.pl/product/994174/unitree-go2-pro.html
  6. positivemachines.pl/pudu-cc1
  7. rkserwis.com/produkt/robot-kelnersko-dostawczy-pudu-holabot
  8. elmark.com.pl
  9. astor.com.pl
  10. kuka.com/pl-pl
  11. yaskawa.pl
  12. doosanrobotics.com
  13. universal-robots.com
  14. fanuc.eu

Jak cytować

Cytując tę analizę, podaj tytuł, adres strony i datę aktualizacji. Zalecany zapis:

Redakcja Robolupa, „Skąd pochodzą roboty i gdzie można je kupić w Polsce: dane o pochodzeniu i dostępności”, Robolupa (robolupa.pl), opublikowano 3 października 2026, zaktualizowano 3 października 2026, https://robolupa.pl/analizy/skad-pochodza-roboty/.

Dane: CC BY 4.0, cytuj: Robolupa

Pobierz dane (CSV)

Tabele w formacie CSV: UTF-8, separator przecinek, wartości bez formatowania. Przy wykorzystaniu podaj źródło: Robolupa, adres tej strony i datę aktualizacji. Dane: CC BY 4.0, cytuj: Robolupa.

O autorach

Redakcja Robolupa Opracowanie · Zespół redakcyjny; teksty powstają z użyciem narzędzi AI
Joshua Kantner Wydawca · Wydawca

Z zawodu kierownik techniczny instalacji maszynowej (Chief Engineer, posiada patent). Prowadzi kilka specjalistycznych serwisów branżowych. Ustala zasady redakcyjne serwisu i odpowiada za nie; nie czyta każdej podstrony przed publikacją.

Teksty przygotowuje redakcja z użyciem narzędzi AI. Dane porównujemy z pierwotnymi źródłami próbkowo, a nie każdą stronę z osobna. Zasady opisujemy tutaj: Jak sprawdzamy · O nas

Z artykułu

Roboty wspomniane w artykule

Karty modeli z ceną w PLN i dostępnością w Polsce — każda liczba ma źródło na stronie modelu.

  • Boston Dynamics Spot
    w sprzedaży

    Boston DynamicsRoboty czworonożne

    Boston Dynamics Spot

    Spot Boston Dynamics: 33,8 kg, 90 minut pracy, cena znana tylko z orientacyjnego źródła sprzed lat — ok. 289 tys. zł.

    • 33,8 kgwaga
    • 1,6 m/sprędkość
    • 288 800*cena (PLN)
  • Agility Digit (v4, aktualna flota)
    w sprzedaży

    Agility RoboticsRoboty humanoidalne

    Agility Digit

    Digit v4: 15,9 kg udźwigu, 4 h pracy, ponad 65 000 godzin w produkcji u Amazon, GXO i Toyoty.

    • 15,9 kgudźwig
    • 4 hczas pracy
    • —cena